• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Yeni-Bir-Sen-857165521038233/timeline/
  • https://twitter.com/yenibir_sen
 
 
 
 
 
 
Sınav Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz?

Kazanılan yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları öğrencilerin sınav dönemlerinde başarısının artmasında önemli rol oynar. Sınava hazırlanan öğrencilerin ana öğünleriyle beraber ara öğünlerini düzenli tüketmesi, su alımının yeterli olması, bütün besin gruplarını yeterli ölçüde tüketmesi, basit şekerler yerine kompleks karbonhidratları tercih etmesi performansını olumlu yönde etkiler.  

Sınava hazırlanan sevgili öğrenciler dikkat dağınıklığı, uyku, sık sık acıkma ve konsantrasyon problemlerini önlemek için aşağıda beslenme konusunda sizlere birkaç önerim olacak.

1)      Kahvaltının altın öğün olduğunu unutmayalım

Sınav günü ve sınav öncesi günlerde mutlaka kahvaltı yaparak güne başlamalısınız. Gece boyunca uzun süre olan açlıktan sonra kahvaltı yapılmazsa dikkat dağınıklığı, baş ağrısı ve halsizlik problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kahvaltınızda çeşitli besin grupları yer almalıdır.

  • Özellikle uzun süre tok kalmanızı sağlayacak protein ve demir (konsantrasyon açısından gerekli bir mineral) içeriği yüksek yumurtaya kahvaltınızda yer vermelisiniz.
  • B grubu vitaminlerinden ve posadan zengin olan birkaç dilim tam buğday, çok tahıllı veya çavdar ekmek uzun süre tok kalmanızı sağlar.
  • Mutlaka mevsimine göre sebze (domates, salatalık, maydanoz, dereotu, nane gibi) tercih edin.
  • Az tuzlu peynir ve zeytin (özellikle sınav günü tuzu az olanı tercih ederseniz fazla susama riski olmaz) tercih edin.
  • İçecek olarak ıhlamur, rezene, kuşburnu, yeşil çay gibi çayları tercih edin. Eğer siyah çay tüketmek istiyorsanız açık olarak içebilirsiniz. İçecek olarak taze sıkılmış meyve suları ve süt de tercih edilebilir.

2)      Beslenme alışkanlıkları daha önceden değiştirilmeli. Kahvaltınızı sınav günü değiştirmeyin. Daha önceden hiç denemediğiniz besinleri sınav günü sabahında veya sınav öncesi akşam yemeğinde tüketmeyin. Çünkü denediğiniz besinleri tolere edip edemeyeceğinizi, vücudunuzun tepki gösterip göstermeyeceğini bilemezsiniz.

3)      Sınav öncesi gün yediklerinize önem verin.

Özellikle bir gün öncesi akşam yemeğinde gaz yapıcı ve aşırı yağlı besinlerden sakının. Gaz yapıcı besinlere örnek olarak kurufasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi kurubaklagiller, lahana, kereviz, bulgur, lahana,brokoli,karnabahar gibi besinleri verebiliriz.

4)      Sınav öncesi kaliteli bir uyku için bitki çayı içebilirsiniz

Uyku öncesi 1 fincan papatya veya melisa çaylarını tercih edebilirsiniz.

5)      Fazla miktarda çikolata odaklanmanıza engel olabilir.

Sınava çalışırken fazla miktarda çikolata tüketmek konsantrasyon problemini ortaya çıkarabilir.  Bu yüzden aşırı tüketiminden kaçınmalısınız. Eğer her gün yeme alışkanlığınız varsa günde 2-3 küçük parça (10-15 gr) tüketebilirsiniz. Sütlü çikolata yerine kakao oranı daha yüksek bitter çikolata yemeyi tercih edin. 

6)      Omega 3 stresle mücadele için önemlidir.

Sınav stresiyle başa çıkmak için iyi bir omega 3 kaynağı olan somon gibi yağlı balıklar ve ceviz, keten tohumu gibi yağlı tohumlar beslenmemizde yer almalıdır. Bunun için haftada 2-3 gün yağlı balık; her gün 2-3 adet ceviz tüketilmesini tavsiye ederim.  

 

  
288 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın