• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Yeni-Bir-Sen-857165521038233/timeline/
  • https://twitter.com/yenibir_sen
 
 
 
 
 
 
Ramazanda nasıl beslenilmeli?

Ramazan ayında da diğer aylarda olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu ayda beslenme düzeninde yapılan hatalar sonucu istemsiz kilo verme, kilo alma, hazımsızlık, reflü, kan basıncında düşüşler, el ve ayaklarda titreme, halsizlik, baş ağrıları gibi  problemler ortaya çıkabilir. Ancak sağlıklı bir ramazan ayı dönemi geçirip yeterli ve dengeli beslenirseniz vücudunuz ve ruhunuz dinlenecek sağlık ve huzur dolu 1 ay geçireceksiniz. Beslenme düzeninde yapılması gerekenleri sizin için birkaç maddede toparladım.

  • Ramazan ayında öğün sayısı azalmaktadır. Normalde kişi günde 3-6 öğün olacak şekilde beslenirken ramazan ayında öğün sayısı 2 ye düşmektedir. Ancak kişi yeterli miktarda besin öğelerini sağlamak ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerini önlemek adına iftar ve sahur arasındaki sürede 1-2 saat ara olacak şekilde 2 ara öğün yapmalıdır.
  • Yeterli miktarda sıvı alınamamaktadır. Ancak iftar ile sahur arasındaki süre içinde ortalama 2-2,5 lt su içilmesi gerekmektedir. Su ihtiyacını karşılarken besin öğelerini de yeterli miktarda almak adına kefir, ayran,şekersiz komposto, çorba, soda, taze sıkılmış meyve/sebze suları da içilebilir.
  • Yemekleri hızlı yemek yerine yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek tercih edilmeli.
  • İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş veya orta tempoda egzersiz yapmak sindirim sisteminize destek olacaktır. Kan şekerinizi kontrol altına alacaksınız. Böylece hazımsızlık ve halsizlik gibi problemlerle karşılaşmayacaksınız.

Sahurda hangi besinler tok tutar?

1- Metabolizmanın yavaşlamaması, yeterli ve dengeli beslenmek (besin öğelerini yeterince karşılanması ) adına mutlaka sahur yapılmalı.

2- Sahurda gün boyu tok tutmanızı sağlayacak besinleri tercih etmelisiniz. Bunun için yumurta, tam buğday ekmeği, ceviz, çiğ badem, tuzsuz zeytin, süt, kefir, yoğurt, tuzsuz ve yarım yağlı peynir, yulaf ezmesi, çiğ sebze gibi besinler tercih edilebilir.

3- Sahurdan sonra rahat bir uyku ve sindirim problemlerinin yaşanmaması için kahvaltı veya zeytinyağlı yemekler tercih edilmeli.

4- Sahurda kahve, çikolata, kakao gibi kafein içeriği yüksek besinlerden kaçınılmalı.

5- Siyah çay yerine bitki çayları tercih edilmeli. Özellikle sahurdan sonra uyku ve sindirim problemi yaşanmaması adına papatya, melisa, rezene çayı tercih edilebilir.

Sahur için bitki çayı:

1 fincan kaynamış ocaktan alınmış suya 1 tatlı kaşığı rezene, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 kabuk tarçın, 1 çay kaşığı yeşil çay, 3 adet karanfil eklenir. 5 dakika demlendikten sonra süzülüp afiyetle sahurda içilir. 

İftarda nasıl beslenmeliyiz?

1- İftariyeliklere dikkat etmek gerekiyor. Yüksek yağ ve karbonhidrat içeriği nedeniyle miktarlarına ve sıklığına dikkat edilmeli. Bu dönemde iftarieliklerde ön plana çıkan sucuk, salam gibi ürünler doymuş yağ, nitrat ve nitrit içeriği nedeniyle haftada en fazla 1 gün ve sadece 2-3 ince dilim yenilebilir.

2- Bu ay tatlı tercihinizi İftardan 1-2 saat sonra şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılardan  (dondurma, sütlaç, güllaç, muhallebi...) veya meyveden yana kullanmalısınız. Tatlı tercihinizi haftada 2 günden fazla olmayacak şekilde ayarlamalısınız.

3- Glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmelisiniz. tüketilen besin kan şekerini ne kadar uzun zamanda ve az miktarda yükseltiyorsa bu besinin glisemik indeksi düşük demektir. Örneğin pirinç yerine bulgur; meyve suyu yerine meyve glisemik indeksi düşük besinlere örnek verilebilir. Ayrıca glisemik indeks kavramında besini işleme tabi tutmak da önemlidir. Örneğin pişmiş havucun glisemik indeksi çiğ havuca göre yüksektir. Tam tahıllı yiyecekleri tercih etmek de glisemik indeks açısından doğru bir tercihtir.

4- İftara çorba gibi hafif yemekle başlanılmalıdır. Özellikle besleyiciliği açısından mevsim sebzeleriyle hazırlanmış kremasız az yağlı bir sebze çorbası veya bulgurlu/kinoalı yoğurt çorbası veya kırmızı/yeşil mercimek çorbası tercih edilebilir.

5- Çorba ve iftariyeliklerden 10-15 dakika sonra proteinden zengin az yağlı bir et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilebilir.

  
284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın