• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Yeni-Bir-Sen-857165521038233/timeline/
  • https://twitter.com/yenibir_sen

Anasayfa

Birçoğumuzun severek tükettiği, beslenme alışkanlıklarımızın ön sıralarında yer alan, davet sofralarında yerini bulan kırmızı etten; sabahları “bir sucuklu yumurta yapıp yiyelim” demekten veya çocuklara sosisli makarna yapmaktan kaçınmalı mıyız?
Gebelik süresince ağırlık kazanım miktarı ileriki dönemlerde hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkilemektedir. Kaynaklara göre gebelikte aşırı ağırlık kazanımıyla bebeğin doğum ağırlığının fazla olması ve annenin doğum sonrası gebelikte kazandığı ağırlığın korunması (annenin gelecekte aşırı kilolu ya da obez olması ) arasında ilişki bulunmaktadır.
Neden bazı yiyeceklere “hayır” diyemediğimizi hiç düşündünüz mü? Belki bunun nedenlerinin neler olabileceğini bilmekle “farkındalık” yaratabiliriz. Böylece ne tür yiyecekleri nasıl, ne zaman, nerede ve neden yediğimizin farkında olarak yediklerimize karşı bilinçli bir tutum sergileyebiliriz. Yedikten sonra “keşke yemeseydim” diye pişmanlıklar yaşamaya son verebiliriz.
Yoğun ve zor yaşam koşullarında kendimizle ilgilenmeyi bırakıp monoton hayatımıza kapılıp gidiyoruz. Çoğu zaman hatta hemen hemen her gün mutlu, aktif ve canlı olmak yerine mutsuz, sıkılgan, halsiz ve yorgun bir durumda kendimizi buluyoruz. Neden mi? Çünkü kendimize gereken önemi vermiyoruz.
Polikistik Over Sendromu (PKOS) Tanımı: Üreme çağındaki kadınlarda görülen PKOS kronik seyreden ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen metabolik bir hastalıktır. PKOS’un Görülme Sıklığı: Üreme çağındaki kadınların %3-23’ünde arasında görülebilen bir hastalıktır. PKOS Görülme Nedeni: PKOS etiyolojisi (nedeni) tam olarak bilinmemesine rağmen çevresel ve genetik faktörlerin etkli olduğu düşünülmektedir.
 3