• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Yeni-Bir-Sen-857165521038233/timeline/
  • https://twitter.com/yenibir_sen
 
 
 
 
 
 

SİZDEN GELENLER

Zahide Y / 03.10.2015 17:24

KİLOLU YA DA OBEZ OLMAK GERÇEKTEN İNSANLIK SUÇU MU?

“Şoför” adlı bir şarkı vardı anımsar mısınız bilmem ama konuyla ilgili değiştirip hemen hatırlatıyorum.

           “Obezsem günahım ne”

           “Göbekliysem günahım ne”

          “Basenliysem günahım ne”

           BANA YAZIK DEĞİL Mİ?

           Cevap: Sana YAZIK DEĞİL…

Hayat herkesi çeşitli sorunlarla sınarken bazılarını kilolu olmakla sınar. Kimseler bilmez ama kilolu kişiler çoğu insandan daha sabırlı ve hassastır. Çünkü bizlere (kilolu insanlara) kilolu olmak ve kiloyla yaşamak bunu öğretmiştir. Daha ilkokul sıralarındayken arkadaşlarınızın “şişko patates” gibi sözleriyle sizinle alay etmesine sabretmediniz mi? Yaş ilerledikçe bakışlara sabretmeyi öğrendiniz. Çünkü utanmamız gereken bir bedeniniz vardır. Bu düşünce size aşılanmıştır. Aşık olmakla yeni yeni tanışırken bile buna hakkınızın olmadığını öğrenirsiniz. Aşık olmak zaten yasak ve suçtur. Ama sevgilisi olanların da işi epeyce zordur. Sürekli sevdiğini kaybetme ve beğenilmeme korkusu vardır.  

Sanki şu dünyanın en büyük suçlarından birini işlemişiz gibi davranırlar. Hâlbuki sen de kapladığın hacminle zayıf insanlar gibi alt tarafı mutlu olmayı, sevilmeyi, saygı duyulmayı ve herkes kadar özgürce yaşama hakkına sahip olmayı istemişsindir.

Ey zayıf insanlar, LÜTFEN kilolu diye sizi seven, önemseyen, size saygı duyan, değer veren insanları sözlerinizle ve bakışlarınızla ÖLDÜRMEYİN!

Eş-dost, sevgili, arkadaş, öğretmen, komşu teyze, tanıdık amca gibi sözde iyiliğini düşünen(!) insanlar tarafından “az ye, dikkat et kendine, patlayacaksın, ben senin yaşındayken…, böyle gidersen çocuğun olmayacak, boğazını tutsaydın zayıflardın, yüzün çok güzel ama çok kilolusun” ve yazmaya daha yüreklerin dayanmadığı aşağılayıcı, onur kırıcı, insanın kendisinden nefret etmesine neden olacak onlarca söze maruz kalmadınız mı?

Şişman kıza erkek gibi davranırlar ya da şişman erkekten daha iyi bir dost olamaz. Ona ne isterlerse söylerler. “Çünkü o çok büyük”, “çünkü onun yağları var”, “çünkü onun canı acımaz”, “çünkü onun canı acıyan yeri yani kalbi yağ ile kaplı” olduğundan o hemencecik affeder, unutur, yumuşar. Hâlbuki senin de herkes gibi çalışan, hassas, kırabilen bir kalbin olduğunu unutmadılar mı?

Sosyalleşmek, mutlu anlar yaşamak, sevdiklerinizle güzel paylaşımlarda bulunmak adına sevdiklerinizle çıktığınız bir akşam yemeğini düşünün. Çevredeki bazı gözler sanki dile gelmiştir ve şunu söylüyorlardır: “Kaç kilo olmuşsun, hala yemek yiyorsun.” Hâlbuki siz de onlar gibi insan olmanın en temel ihtiyaçlarından biri olan yemek yeme eylemini gerçekleştiriyorsunuzdur. Bu bedeni ve insanların aşağılayıcı bakışlarını ve sözlerini hak etmediğimi düşünüyorum. Bu yüzden  “Yeni bir sen olmak ister misin ?” diye sorduklarında kocaman bir “Eveeeeeet!” dedim.Serpil Kanmaz / 23/09/2015 13:52

En ümitsizliğe düşdüğüm zamanlarda yaptığınız dokunuşlarla benim motivasyonumu benim bile şaşıracağım şekilde canlı tuttunuz. Ve bu sayede sonuca ulaştım.Çok teşekkür ederim :)