• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Yeni-Bir-Sen-857165521038233/timeline/
  • https://twitter.com/yenibir_sen
 
 
 
 
 
 

AYIN BESİNİ - PIRASA

 Soğangiller ailesinin üyesi olan ve kış aylarında hastalıklardan korumaya yardımcı olan düşük kalorili pırasanın faydalarını öğrenmek ister misiniz?

√ Kemik gelişimi ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini kaynağıdır.

√  Ayrıca vücut bağ dokusu, kemik ve cinsiyet hormonlarının oluşumunda etkili olan manganez içeriği de yüksektir.

√  Önemli miktarda flavonoidlerden olan kaempferolden de zengindir. Kaempferol içeriği sayesinde kan damarlarının hasar görmesinden korur.

√  Görme, büyüme, üreme, embriyo gelişmesi, kan yapımı, bağışıklık sistemi ve doku hücresi farklılaşmasında gerekli olan A vitamininden de oldukça zengindir.

√  Pırasanın yapısında bulunan allisin de karaciğerde kolesterol üretimini engellemekte ve kan basıncını azaltmaktadır.   

√  Pırasanın yüksek folik asit içeriğinden dolayı özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde folik asit gereksinimini sağlamak için yer verilmeli.

√  yüksek lif oranı sayesinde uzun süren doygunluk hissi sağlar. Ayrıca lif içeriğinden dolayı bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

√  Pırasanın metal bıçak ile kesilerek ikiye bölünmesi antioksidan kapasitesinin azalmasına neden olur. Bu yüzden el ile parçalamak veya tahta/plastik bıçak kullanarak kesmek gerekir.

√ Zeytinyağlı pırasadan başka alternatif arıyorsanız salatalarınızı, çorbalarınızı, sebzeli pilavlarınızı ve makarnanızı pırasayla çeşitlendirebilirsiniz. Omletlerinize de denemenizi tavsiye ederim. Ancak gaz yapıcı bir sebze olduğu için sindirim sistemi sorunu yaşıyorsanız çok iyi pişirerek ve kimyon ilave ederek tüketmeniz gerekecektir.